Kierowcy coraz bardziej doceniają możliwość dokonywania szybkich płatności za przejazdy krajowymi i zagranicznymi autostradami. Liczba użytkowników aplikacji Autopay przekroczyła 2 mln.
Jak wynika z przeprowadzonego przez Autopay badania “Podróże samochodowe Polek i Polaków”, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z autostrad korzystała w naszym kraju prawie połowa podróżujących samochodami. Po autostradach zagranicznych w analogicznym okresie czasu poruszała się nieco ponad jedna piąta kierowców, a najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów były Czechy, Chorwacja i Niemcy. Wśród trudności związanych z podróżowaniem za granicę badani wskazywali m.in. brak informacji o opłatach za drogi oraz o tym, gdzie i w jaki sposób kupić winiety.
- Zgromadzone przez nas dane jasno pokazują, że kierowcy bardzo potrzebują wszelkich rozwiązań cyfrowych, które ułatwiają poruszanie się po autostradach. Prawie 80 proc. uczestników naszego badania zadeklarowało, że wykorzystuje w podróży aplikacje mobilne, ułatwiające planowanie trasy czy regulowanie należności za przejazd drogami płatnymi. Dla kierowców ważna jest nie tylko automatyzacja opłat na bramkach w Polsce, lecz także możliwość wcześniejszego zapłacenia za przejazd po autostradach w innych krajach. Szczególnie w tym drugim względzie ankietowani wykazują bardzo dużą przezorność, bo prawie połowa z nich przyznała, że kupuje winiety przez przez internet jeszcze przed wyjazdem. Pozwala to zaoszczędzić czas i uniknąć mandatu, a także umożliwia skupienie się bezpośrednio na celu podróży, bez zaprzątania sobie głowy kłopotliwymi formalnościami - mówi Miłosz Kurzawski, Członek Zarządu Autopay Mobility.
Polskie drogi w trzecim kwartale 2023 r.
Rosnące zainteresowanie automatyzacją płatności za autostrady stało się wyraźnie widoczne w ostatnim kwartale, kiedy liczba użytkowników aplikacji Autopay przekroczyła 2 miliony. Dane, jakie udało się w tym czasie zebrać za pośrednictwem platformy, są prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat tego, w jaki sposób korzystamy z dróg w sezonie wakacyjnym. Czego możemy się dowiedzieć ze statystyk Autopay?
Po polskich autostradach poruszało się w badanym okresie najwięcej pojazdów z województw: śląskiego (21,17 proc.), małopolskiego (19,41 proc.) i pomorskiego (13,99 proc.).
Wśród użytkowników autostrad najpopularniejsze były samochody marek: Volkswagen (9,69 proc.), Ford (7,35 proc.) i Opel (6,83 proc.).
W minionym kwartale ruch na autostradach rozkładał się bardzo równomiernie i wynosił odpowiednio: w lipcu (32,11 proc.), w sierpniu (32,35 proc.), we wrześniu (35,54 proc.).
Największe natężenie ruchu na autostradach notowane było w: czwartki (16,6 proc.), piątki (15,26 proc.) i środy (15,25 proc.).
W ciągu doby najwięcej samochodów poruszało się po autostradach w godzinach: 16.00 (6,69 proc.), 17.00 (6,59 proc.) i 15.00 (6,58 proc.).
Autopay Mobility to system do szybkich i automatycznych płatności, przeznaczony dla klientów indywidualnych, jak i flotowych. Autopay jest najbardziej kompleksowym rozwiązaniem umożliwiającym automatyczne płatności za przejazd autostradami w Polsce. System działa zarówno na państwowych autostradach A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica, jak i na prywatnych: AmberOne A1 (Toruń-Gdańsk) oraz A4 Katowice - Kraków. Z rozwiązania korzysta już ponad 2 mln kierowców. Od kwietnia 2023 r. Autopay umożliwia także zakup winiet cyfrowych do Czech, Słowenii, Słowacji i Węgier.