Płatności automatyczne na autostradzie A4 Katowice−Kraków

Korzystaj z Autopay i płać na każdym punkcie poboru opłat

Pobierz aplikację

Zeskanuj kod QR swoim telefonem

Google Play
App Store
Google Play App Store

Autostrada A4 w pigułce:

Autostrada A4 (Autostrada Małopolska) na odcinku z Katowic do Krakowa jest płatna.

Na odcinku A4 Katowice-Kraków działa system videotolling, co znaczy, że możesz płacić za przejazdy za pomocą Autopay.

Płatny odcinek A4 ma łącznie 60 km i są na nim dwa punkty poboru opłat: PPO Mysłowice−PPO Balice.

Bramki na A4

Bramki na A4

Ważne!

Odcinek A4 Wrocław-Gliwice (PPO Karwiany-PPO Sośnica) jest objęty rządowym systemem e-TOLL – od 1 lipca 2023 r. przejazd jest zwolniony z opłat

Ile kosztuje przejazd A4?

Opłata za autostradę A4 zależy od rodzaju pojazdu, jakim się poruszasz oraz od metody płatności, którą wybierzesz (zobacz opisy kategorii pojazdów). Opłata jest pobierana na dwóch bramkach – w Mysłowicach i Balicach.

Autostrada A4 opłaty – stan na kwiecień 2024 r.

Kategoria pojazdu Stawka za przejazd
Kat. 1a 8 zł (videotolling nie obejmuje motocykli, więc nie zapłacisz za przejazd z Autopay)
Kat. 1 16 zł
Kat. 2 29 zł
Kat. 3 29 zł
Kat. 4 49 zł
Kat. 5 49 zł


Powyższe opłaty pobierane są na każdym Placu Poboru Opłat, tj. w Mysłowicach oraz w Balicach i stanowią połowę opłaty za przejazd całym odcinkiem A4 Katowice-Kraków.

Jak zapłacić za autostradę A4 z użyciem Autopay?

 • Krok 1

  Krok 1

  Zaloguj się do aplikacji Autopay.

 • Krok 2

  Krok 2

  Kliknij Więcej > Pojazdy > Nazwa Twojego pojazdu.

 • Krok 3

  Krok 3

  Kliknij Zmień widoczne nad listą autostrad.

 • Krok 4

  Krok 4

  Przesuń suwak widoczny przy nazwie A4 Katowice-Kraków.

 • Krok 5

  Krok 5

  Podczas przejazdu wybierz bramkę oznaczoną symbolem czarnej kamery na żółtym tle (pamiętaj, żeby zwolnić).

Chcesz sprawdzić jak założyć konto w aplikacji? Kliknij link, żeby przejść do instrukcji.

Pobierz aplikację

Zeskanuj kod QR aparatem telefonu, żeby pobrać aplikację Autopay i płacić automatycznie za przejazdy autostradami, winiety i wiele więcej.

Dostępna na urządzenia z systemem iOS i Android.

Pobierz aplikację

Zeskanuj kod QR swoim telefonem

Google Play
App Store
Google Play App Store

Najczęściej zadawane pytania o usługę

Autostrada A4 jest częściowo płatna. Płatności obowiązują na odcinku od Katowic do Krakowa. Natomiast odcinki od granicy niemieckiej do Wrocławia oraz od Krakowa do granicy ukraińskiej są darmowe.

Autostrada A4 prowadzi od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą, jednak opłaty na A4 są pobierane wyłącznie na odcinku Katowice-Kraków.

Koszt przejazdu autostradą A4 zależy od oraz rodzaju pojazdu, jakim się poruszasz. W przypadku pojazdu z kategorii 1, pokonanie płatnego odcinka A4 kosztuje 32 zł (stan na kwiecień 2024 r.)

Uwaga: Zgodnie z cennikiem autostrady A4 Kraków - Katowice, opłata 16 PLN jest pobierana, na każdej bramce poborowej w Balicach i Brzęczkowicach. W przypadku pokonania pełnego odcinka A4, płatność wynosi 2x 16 PLN, czyli 32 PLN.

Pomimo tego, że Autostrada A4 prowadzi przez całą Polskę – od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą – płatny jest jedynie odcinek z Katowic do Krakowa, objęty systemem videotolling.

Przejazd odcinkiem A4 Wrocław-Gliwice (PPO Karwiany-PPO Sośnica), który jest objęty rządowym systemem e-TOLL, został zwolniony z opłat 1 lipca 2023 r.

Większość kamperów dostępnych w wypożyczalniach to pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, co znaczy, że są to pojazdy kategorii 1. Zatem przejechanie płatnego odcinka A4 (z Katowic do Krakowa) kamperem kosztuje 32 zł (stan na kwiecień 2024 r.).

Autostrada Małopolska (odcinek A4 z Katowic do Krakowa) jest objęta systemem videtolling, dzięki czemu możesz na niej korzystać z płatności automatycznych Autopay. Jeżeli chcesz skorzystać z innej metody, możesz zapłacić gotówką (PLN, EUR, USD), kartą płatniczą lub kartą flotową.

Nie musisz włączać aplikacji (ani mieć ze sobą telefonu). Jeśli wcześniej włączyłeś usługę Autopay dla Autostrady A4 (zgodnie z powyższą instrukcją) – opłata za przejazd zostanie pobrana automatycznie, ponieważ system kamer odczyta Twój numer rejestracyjny. Pamiętaj, że w trakcie przejazdu nie można wprowadzać żadnych zmian na koncie, w tym usunąć pojazdu i zmienić formy płatności.

System obejmuje samochody wszystkich kategorii – z polskimi i zagranicznymi numerami rejestracyjnymi. Jeśli poruszasz się motocyklem, nie możesz korzystać z videotollingu, ponieważ kamery nie są w stanie odczytać numerów rejestracyjnych umieszczonych z tyłu motocykla.

Jeśli podczas zakładania konta w Autopay zauważysz, że na liście dostępnych marek i modeli nie ma Twojej, wybierz z listy pozycję 'Inne'.

Jeżeli chcesz pożyczyć komuś samochód, który masz dodany do swojego konta w Autopay i nie chcesz płacić za jej przejazd autostradą A4 – koniecznie wyłącz usługę Autopay dla tego odcinka. Żeby to zrobić, odznacz suwak widoczny przy nazwie A4 Katowice-Kraków (grafika powyżej).

Tak, aplikacja Autopay jest darmowa, a korzystając z niej podczas płatności za autostrady nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, niż sama opłata za przejazd.

Tak. Możesz korzystać z płatności automatycznych również na odcinku Autostrady AmberOne A1 Gdańsk-Toruń, gdzie również działa system videotolling.

Autopay działa również na autostradach państwowych objętych systemem e-TOLL. Jeżeli rząd zdecyduje o przywróceniu opłat na tych odcinkach – tam również będziesz mógł korzystać z płatności automatycznych.

Wyróżnia się 7 kategorii pojazdów:

 • 1 – pojazdy o dwóch osiach, bez podwójnych kół, nieciągnące przyczepy
 • 1a – motocykle
 • 2 – pojazdy o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła
 • 2a – pojazdy posiadające łącznie więcej niż dwie osie, bez podwójnych kół
 • 3 – pojazdy o trzech osiach, które posiadają podwójne koła na przynajmniej jednej osi
 • 4 – pojazdy niemieszczące się w kategoriach od 1 do 4, w szczególności pojazdy nienormatywne określone w przepisach Prawo o Ruchu Drogowym