Płatności automatyczne na autostradzie A1 Gdańsk−Toruń

Pobierz aplikację Autopay i ciesz się jazdą bez przeszkód

Pobierz aplikację

Zeskanuj kod QR swoim telefonem

Google Play
App Store
Google Play App Store

AmberOne Autostrada A1 w pigułce

Autostrada A1 (Autostrada Bursztynowa) na odcinku z Rusocina do Nowej Wsi jest płatna.

Na płatnym odcinku A1 działa system videotolling, co znaczy, że możesz płacić za przejazdy za pomocą Autopay.

Płatny odcinek A1 ma łącznie 152 km i jest na nim 12 miejsc poboru opłat (pełna lista poniżej).

Ile kosztuje przejazd A1?

Opłata za autostradę A1 zależy od długości pokonanego odcinka oraz rodzaju pojazdu, jakim się poruszasz (zobacz kategorie pojazdów i stawki za kilometr).

Autostrada A1 cennik dla samochodów kategorii 1 – stan na luty 2024 r.

Autostrada A1 cennik dla samochodów kategorii 1

Źródło: https://a1.com.pl/kalkulator-oplat-i-planowanie-podrozy/

Ważne!

Kierowcy pojazdów do 3,5 t, do odwołania, nie płacą za przejazdy autostradą A1 na odcinku Gdańsk - Toruń. Bramki są zamknięte, ale użytkownikom aplikacji Autopay nadal otworzą się automatycznie. Opłata za przejazd wyniesie 0 zł.

Jak zapłacić za autostradę A1 z użyciem Autopay?

 • Krok 1

  Krok 1

  Zaloguj się do aplikacji Autopay.

 • Krok 2

  Krok 2

  Kliknij Więcej > Pojazdy > Nazwa Twojego pojazdu.

 • Krok 3

  Krok 3

  Kliknij Zmień widoczne nad listą autostrad.

 • Krok 4

  Krok 4

  Przesuń suwak widoczny przy nazwie AmberOne A1.

 • Krok 5

  Krok 5

  Podczas przejazdu wybierz bramkę oznaczoną symbolem AmberGO (pamiętaj, żeby zwolnić).

Chcesz sprawdzić jak założyć konto w aplikacji? Kliknij link, żeby przejść do instrukcji.

Pobierz aplikację

Zeskanuj kod QR aparatem telefonu, żeby pobrać aplikację Autopay i płacić automatycznie za przejazdy autostradami, winiety i wiele więcej.

Dostępna na urządzenia z systemem iOS i Android.

Pobierz aplikację
Google Play
App Store
Google Play App Store

Najczęściej zadawane pytania o usługę

Autostrada A1 jest częściowo płatna. Płatności obowiązują na odcinku od Gdańska do Torunia. Natomiast odcinek od Torunia aż do granicy z Czechami jest darmowy.

Autostrada A1 prowadzi od Trójmiasta do granicy z Czechami, jednak opłaty na A1 są pobierane wyłącznie na odcinku Rusocin-Nowa Wieś.

Koszt przejazdu autostradą A1 zależy od długości trasy oraz rodzaju pojazdu, jakim się poruszasz. W przypadku pojazdu z kategorii 1, do odwołania, kierowcy pojazdów do 3,5 t. nie płacą za przejazdy autostradą A1 na odcinku Gdańsk - Toruń. Mimo zamkniętych bramek, użytkownicy aplikacji Autopay nadal mogą skorzystać z automatycznego otwierania. Opłata za przejazd wynosi 0 zł.

AmberOne Autostrada A1 ma łącznie 152 km i 12 miejsc poboru opłat: PPO Rusocin, SPO Stanisławie, SPO Swarożyn, SPO Pelplin, SPO Kopytkowo, SPO Warlubie, SPO Nowe Marzy, SPO Grudziądz, SPO Lisewo, SPO Turzno, SPO Lubicz i PPO Nowa Wieś.

Pomimo tego, że Autostrada A1 prowadzi przez całą Polskę – od Trójmiasta aż do granicy z Czechami – płatny jest jedynie odcinek z Rusocina (woj. pomorskie) do Nowej Wsi (woj. kujawsko-pomorskie).

Większość kamperów dostępnych w wypożyczalniach to pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t., co znaczy, że są to pojazdy kategorii 1. Zatem przejechanie całego płatnego odcinka A1 (z Rusocina do Nowej Wsi) kamperem kosztuje 29,90 zł (stan na luty 2024 r.).

Autostrada Bursztynowa (AmberOne) jest objęta systemem videtolling, dzięki czemu możesz na niej korzystać z płatności automatycznych Autopay. Jeżeli chcesz skorzystać z innej metody, możesz zapłacić gotówką (PLN, EUR, USD), kartą płatniczą, kartą flotową lub dołączyć do systemu AmberGO.

Nie musisz włączać aplikacji (ani mieć ze sobą telefonu). Jeśli wcześniej włączyłeś usługę Autopay dla Autostrady A1 (zgodnie z powyższą instrukcją) – opłata za przejazd zostanie pobrana automatycznie, ponieważ system kamer odczyta Twój numer rejestracyjny. Pamiętaj, że w trakcie przejazdu nie można wprowadzać żadnych zmian na koncie, w tym usunąć pojazdu i zmienić formy płatności.

System obejmuje samochody wszystkich kategorii – z polskimi i zagranicznymi numerami rejestracyjnymi. Jeśli poruszasz się motocyklem, nie możesz korzystać z videotollingu, ponieważ kamery nie są w stanie odczytać numerów rejestracyjnych umieszczonych z tyłu motocykla.

Jeśli podczas zakładania konta w Autopay zauważysz, że na liście dostępnych marek i modeli nie ma Twojej, wybierz z listy pozycję 'Inne'.

Jeżeli chcesz pożyczyć komuś samochód, który masz dodany do swojego konta w Autopay i nie chcesz płacić za jej przejazd autostradą A1 – koniecznie wyłącz usługę Autopay dla tego odcinka. Żeby to zrobić odznacz suwak widoczny przy nazwie AmberOne A1 (grafika powyżej).

Tak, aplikacja Autopay jest darmowa, a korzystając z niej podczas płatności za autostrady nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, niż sama opłata za przejazd.

Tak. Możesz korzystać z płatności automatycznych również na odcinku A4 Katowice-Kraków, gdzie również działa system videotolling.

Autopay działa również na autostradach państwowych objętych systemem e−TOLL. Jeżeli rząd zdecyduje o przywróceniu opłat na tych odcinkach – tam również będziesz mógł korzystać z płatności automatycznych.

Wyróżnia się 7 kategorii pojazdów:

 • 1 – pojazdy o dwóch osiach, bez podwójnych kół, nieciągnące przyczepy
 • 1a – motocykle
 • 2 – pojazdy o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej zamocowano podwójne koła
 • 2a – pojazdy posiadające łącznie więcej niż dwie osie, bez podwójnych kół
 • 3 – pojazdy o trzech osiach, które posiadają podwójne koła na przynajmniej jednej osi
 • 4 – pojazdy niemieszczące się w kategoriach od 1 do 4, w szczególności pojazdy nienormatywne określone w przepisach Prawo o Ruchu Drogowym

Stawki dla kilometr dla poszczególnych kategorii pojazdów (stan na kwiecień 2024 r.):

Kategoria pojazdu Stawka w PLN (netto) za 1 km
Kat. 1 0,16
Kat. 2 0,38
Kat. 3 0,38
Kat. 4 0,38
Kat. 5 10 x stawka dla Kat. 1